Biz Kimiz?

RHYTYMS OF RESISTANCE –DİRENİŞİN RİTİMLERİ -İSTANBUL


Bizler, sambayı politik bir eylem olarak kullanan, uluslararası bir ağa dahil anti-militarist, anti-kapitalist ve anti-otoriter aktivistleriz.
Karnavallardan esinlenip, taktiksel eğlenceyi kullanarak, hâkimiyet kurmus sistemleri eleştirir ve karşı dururuz. Sömürüye, ayrımcılığa ve baskıya karşı mücadele eden herkesi doğrudan destekleriz, dayanışırız.
Herhangi bir merkezi olmayan farklı gruplardan gelsek de, amacımız bu kolektif sürece katılımı arttırmaktır.
Bizimle gelin! Birlikte müzik yapmak için her şeyimiz var. 

TARİHÇE

Londra merkezli grup (Reclaim The Streets) “Sokakları Geri Al”in açık karnaval bölümü olarak 2000 yılının baharında kurulan Rythms of Resistance (RoR), dünyada son beş-on yıldır gördüğümüz manifestoların ve eylemlerin yüzünü değiştiren bir şekil olmuştur.
 RoR, sanat ve politikanın, karnaval ve protestonun arasındaki bağı irdeleyen bir yol olmuştur. Bizim yaptığımız, müzik ve politikayı karıştıran geleneğin bir bölümüdür. RoR, bu geleneği sürdürüp, aynı anda da sağlam kahkahalar atmaktır. Bizim için pembe, gümüş, rengarenk kıyafetler giyinmek ve tüyden eşarplar takmak eğlenceli olduğu kadar politiktir de.

Protestolara ve gösterilere giden insanların yanında yürüyerek, onlara müzikal ve yaratıcı destek sağlıyoruz. Bu şekilde, beraber müzik yapmanın hiyerarşisi yoktur, çünkü ritimleri tutturmak için birlikte çalarız. Bizler sokak aktivistleri, karnaval grubuyuz. Eylemlerimiz kapitalizmin, sömürünün, homofobinin, transfobinin, türcülüğün, ayrımcılığın, savaşın, baskınin, ırkçılığın ve cinsiyetçiligin antitezidir.
 

DANS EDEMEDİĞİM DEVRIM, DEVRİM DEĞİLDİR!..

DİRENİŞİN RİTİMLERİ İSTANBUL / RHYTHMS OF RESISTANCE ISTANBUL