17 Haziran 2014 Salı

Fifa'ya KIRMIZI KART!

-Kupayı Kazanan Kim?

-Brezilya Halkı Değil!

Brezilya’da Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında toplamda harcanan 15 milyar dolarlık 12 stadyum inşaatı, 900 milyon dolarlık güvenlik bütçesi (bunun içinde Türkiye’ye de biber gazı fişeği ve plastik mermi satan Condor firmasıyla yapılan 22 milyon dolarlık anlaşma da var) ve gerçekleştirilen kentsel dönüşüm politikaları nedeniyle yaklaşık 170 bin insan zorla evinden edildi.

Brezilyalılar bu bütçenin futbola değil barınmaya, ulaşıma, eğitime, sağlığa harcanması gerektiği fikriyle, bu alanlara ayrılan bütçenin ve hizmet kalitesinin artırılması talebiyle her fırsatta sokağa çıkıyor ve alışılageldiği gibi sert polis şiddetiyle karşılaşıyorlar.

Pernambuco’da Dünya Kupası için yapılan kentsel dönüşümle birçok insan tazminat dahi alamadan evinden olduğu kentte, stada giden karayolu üzerindeki küçük esnaf da tezgahlarından ve dükkanlarından olmuş durumda. Evsiz İşçiler Hareketi’ne göre stadyumların onarımına ve inşasına harcanan 4 milyar dolar ile 200 bin konut yapılabilir. Bununla beraber Dünya Kupası hazırlıklarında 8 işçinin iş cinayetlerine kurban gitmesi de halkın öfkesini artırıyor. Brezilya hükümeti, polislerin olası bir grevini önlemek ve Dünya Kupası boyunca polislerin ‘performansını’ garanti altına almak için emniyet teşkilatına yüzde 15,8’lik maaş zammı yapılacağını açıkladı.

Dayanışmanın tüm sınırları aşıp devlet şiddetine karşı dünya halklarını birleştirici gücüyle,

20 Haziran Cuma
Saat: 12:00 ‘de

Top alıp Brezilya Konsolosluğu önünde sloganlarla futbol maçına!

 *daha fazla bilgi için: revolution-news.com/anti-fifa-world-cup-protests-in-brazil-much-bigger-than-expected-live-blog/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder